• +982177298263
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 558

آموزش ضمن خدمت کارکنان

هريك از سازمان‌ها و نهادها می‌کوشند تا آموزش‌هایی را برای كارمندان خود به‌منظور افزایش كارايي و اثربخشي خدمات آنان در نظر بگيرند. آموزش‌هایی كه معمولاً يك سازمان براي كارمندان خود در نظر می‌گیرد انواع مختلفي دارد كه به‌طورکلی از این سه گروه خارج نمی‌باشد:

 1. آموزش‌های قبل از استخدام
 2. آموزش‌های بعد از استخدام
 3. آموزش‌های ضمن خدمت

در این ميان نوع سوم آموزش يعني آموزش ضمن خدمت مهم‌ترین می‌باشد و نقش بسیار مهمی را در اثربخشی و کارایی نيروي انساني ایفا می‌کند. به‌علاوه عامل بسيار مؤثری درافزايش رضايت شغلي كارمندان نیز به‌حساب می‌آید. چراکه هر کارمندی هم به‌نوبه‌ی خود علاقه‌مند به رشد و ترقي و آشنايي با آخرين دستاوردهاي علمي درزمينه ي تخصصي موردنظر خود می‌باشد تا بدين طريق كيفيت كاري خود را بالابرده و مثمر ثمر واقع شود .

آموزش ضمن خدمت

آموزش ضمن خدمت به افرادي ارائه می‌گردد كه به استخدام دولت و يا سازمان‌ها درآمده باشند ،به‌عبارتی‌دیگر شرط اساسي برخورداري از اين نوع آموزش آن است كه فرد رسماً در استخدام سازمان باشد. مقصود اصلي آموزش ضمن خدمت پر كردن خلاء مربوط به اطلاعات شغلي كاركنان و افزايش اطلاعات، معلومات ، تخصص‌ها و بهبود روابط اداري كاركنان می‌باشد

ويژگي‌ها و اصول آموزش ضمن خدمت

برخي از اصول و ويژگيهاي آموزش كاركنان را مي توان به شرح زير بر شمرد:

 1. آموزش يكي از خرده سيستم‌هاي سازمان و در تعامل با سازمان است. جايگاه اين خرده سيستم مي‌تواند در موقعيت‌هاي مختلف متفاوت باشد و نحوه عمل عاملين آن می‌تواند نقش مهمي در اثربخشي و تكوين جايگاه آموزش داشته باشد.
 2. آموزش وظيفه بهسازي و شايسته‌سازي نيروي انساني سازمان، ايجاد وتوسعه مستقيم وغير مستقيم عوامل وزمينه هايي براي بهره وري سازمان را به عهده دارد از اين رو هر گونه اقدامي در مورد آن جنبه استراتژيك به خود می‌گیرد .
 3. مستلزم نيازسنجي و برنامه‌ريزي دقيق است. آموزش درصورتي اثربخش خواهد بود كه به‌منظور پاسخ به نيازي شناخته شده و تحقق هدفي معين برنامه‌ريزي و سازماندهي شود
 4. آموزش يك سيستم پردازنده است كه مي تواند به ‌صورت انفعالي سيستم‌هاي دريافت كننده را پشتيباني كند

اهداف آموزش ضمن خدمت

براي آموزش‌های ضمن خدمت اهداف اوليه اي به شرح زير مي توان ذكر كرد كه البتّه جهت گيري‌هاي کلی آن را نشان مي دهد و بالطبع اهداف ویژه اين‌گونه آموزش‌ها در سازمان‌هاي مختلف متفاوت است .

- هدفهاي آموزش كاركنان يا بهسازي هر سازمان را مي توان در سه بعد بررسي نمود:

 1. هدفهاي اجتماعي
 2. هدفهاي سازماني
 3. خط مشي و مسئوليت آموزشي

 

323 Views

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • Tehran , Iran
 • 02177298263
 • 09124349676
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پروژه ها

مشاوره بازرگانی بین الملل

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top